Uzaktan İzleme ve Kontrol Sistemleri

Uzaktan izleme ve kontrol sistemleri sayesinde mesafe sınırlaması olmaksızın jeneratör setlerinin tüm çalışma parametreleri ile alarm bilgilerine ulaşılabilmektedir. Kontrol cihazları dış dünya ile haberleşmek için RS485 ve ethernet portları üzerinden Modbus protokolü ile haberleşmektedir. İzleme için SCADA veya gömülü SCADA sistemleri kullanılmaktadır.
SCADA yazılımı masaüstü bir bilgisayar içerisinde çalışırken müşteri isteklerine göre konfigüre edilir. Jeneratör kontrol cihazı arasındaki bağlantı doğrudan ethernet hattı ile veya 1250 metre mesafeye kadar RS485 haberleşme hattı kullanılabilir. SCADA yazılımı ile arıza durumunda sms veya e-mail ile kullanıcı bilgilendirilebilir.
SCADA sisteminin çalışması için bir bilgisayara ihtiyaç duyarken, gömülü SCADA sistemi mikroişlemcili bir cihaz içerisinde çalışarak sabit IP sayesinde, lisans ihtiyacı duymaksızın birden fazla kişinin aynı anda sisteme bağlanmasına izin verir. Alarm durumunda sistem daha önceden belirlenmiş olan telefon numaralarına sms veya ilgili e-mail adreslerine posta göndererek durumdan haberdar olunmasını sağlar.
GPS modülü ve bir server vasıtasıyla birden fazla jeneratör bilgisayar üzerinden izlenebilir ve acil durumlarda jeneratör devreden çıkarılabilir.

Size Özel Çözümlerimiz Hakkında Konuşalım!

1