Jeneratör nedir ne işe yarar ve nasıl çalışır

Özellikle okullarda ve hastanelerde sıklıkla kullanılan jeneratörler, elektrik üreten cihazlar olarak tanımlanabilir. Jeneratörler, elektrik kesintisi yaşandığı sırada elektrik enerjisi sağlayan cihazlardır. Günlük faaliyetlerin veya iş ortamında elektriklerin kesintiye uğramasını önleyen kullanışlı cihazlardır. Elektrik kesintileri evlere ve iş yerlerine ciddi zararlar verebiliyor. Çalışma saatlerinin önüne geçebilir ve soğuk aylarda ısıtan aletleri engelleyebilir. Bu tarz durumların önüne geçebilmek için jeneratör kullanılır.

Jeneratör Nedir?

Jeneratörler, tarihi çok eski yıllara dayanan cihazlardır. İlk jeneratör 1831 yılında Michael Faraday adında fizik uzmanı tarafından yapılmıştır ve günümüze kadar gelişerek ve çeşitlenerek gelmeyi başarmıştır. Jeneratörlerin temelde çalışma prensibi, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürme sistemidir. Güç jeneratörleri ve büyük termik santralleri de aynı prensipte çalışır. Bu dönüşüm yanmalı motor, buharlı motor ve benzeri çeşitli motor teknolojileri sağlayabilir.

Jeneratör Ne İşe Yarar?

Jeneratörler insan hayatını önemli bir yönden etkilemektedir. Birçok alanda kullanılan bu cihazlar çağımızın en önemli buluşlarından birisi olmuştur. Hastanelerde, okullarda ve bunun gibi alanlarda sıklıkla elektriğin kesilmesi durumunda kullanılan cihazlardır.

Jeneratörler, elektrik şebekesine ihtiyaç duymadan çalışan cihazlardır. Şantiyelerde, evlerde ve işletmelerde yedek güç kaynağı olarak kullanılmaktadır. Elektriğin kesilmesi halinde çalışması gereken önemli sistemleri çalışır durumda tutar.

Jeneratör Nerelerde Kullanılır?

Jeneratörlerin kullanım alanları oldukça geniştir. Hastane ve okul gibi kurumlarda kullanıldığı gibi evlerde, işyerlerinde, fabrikalarda, endüstri yapılarda, kamu kuruluşlarında, inşaat sektöründe ve bunlar gibi pek çok alanda tercih ediliyor. Aynı zamanda elektriğin ulaştırılamadığı bölgelerde jeneratör kullanılabiliyor.

Jeneratör Nasıl Çalışır?

Elektriklerin kesilmesi durumunda kullanılan ve enerji üreten jeneratörler, ev ve iş yerleri gibi birçok alanda kullanılabilir. Mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmeyi başaran jeneratör türlerine göre farklı yakıtlar kullanılır. Yani jeneratörler tek başlarına enerji üretemezler.

Jeneratörlerin çalışması için gereken en önemli parçalar alternatör ve motordur. Motor bölümüne doğalgaz ve benzin gibi yakıtlar konularak ısı enerjisi elde edilebilir. Daha sonrasında mekanik enerjiye dönüştürülür ve alternatöre gönderilir. Alternatör mıknatıslanarak elektrik enerjisi üretir.

Jeneratörlerin Ana Parçaları

Jeneratörler tek başlarına enerji üretemezler. Bunun için kullanılan bazı parçalar mevcuttur. Bu parçalar şu şekildedir:

 • Alternatör – Mekanik enerjiyi elektriğe çevirmeye yarayan bileşen.
 • Batarya Şarj Cihazı – Jeneratörü çalıştırmak için gerekli batarya ve şarj sistemi.
 • Kontrol Paneli – Jeneratörün çalışmasını kontrol eden anahtarlar ve düğmeler
 • Motor – Birincil jeneratör bileşeni. Genellikle dizel yakıt veya doğal gazla çalışır.
 • Yakıt Sistemi – Gaz veya dizel yakıtı motora yönlendiren depolama tankları ve hortumları.
 • Voltaj Regülatörü – Sistem tarafından üretilen voltaj miktarını kontrol eder ve A/C akımını D/C akımına dönüştürür.

Jeneratör Çeşitleri Nelerdir?

Jeneratörler kullandıkları yakıtlara ve kullanım şekline göre değişiklik gösterebilir.

 • Benzinli jeneratör
 • Dizel jeneratör
 • Biyo-dizel jeneratör
 • Emulsifiye dizel jeneratör
 • Propan gazlı jeneratör
 • Doğalgazlı jeneratör
 • Hidrojen jeneratör

Size Özel Çözümlerimiz Hakkında Konuşalım!

1